Drzwi prysznicowe – jaki model najlepiej się sprawdzi?

Wybór odpowiedniej kabiny prysznicowej nie jest łatwy. Powinna być nie tylko miejscem wykonywania czynności higienicznych, ale też zapewniać przyjemność użytkowania. Szczególnie w małych łazienkach należy zastosować rozwiązania, które sprawią, że będzie ona funkcjonalna. Na niewielkiej powierzchni trudno pozwolić sobie na obszerną wannę, zwłaszcza wolnostojącą. W dużych przestrzeniach kąpielowych można umieścić zarówno kabinę, jak wannę. A jeśli kabina, to jakie drzwi prysznicowe będą najlepsze?

Drzwi prysznicowe – rodzaje, jakie można spotkać

Do prawdziwej klasyki należą kabiny narożne i drzwi prysznicowe przesuwane na ramie. Jest to doskonały wybór do małych łazienek w blokach, hotelach czy domkach letniskowych. Dwuskrzydłowe drzwi sprawiają, że łatwo i swobodnie można wejść do środka. Ponadto, spływająca po nich woda pozostaje w kabinie. Nie ma problemu mokrej podłogi, jak w przypadku modeli ze skrzydłami otwieranych na zewnątrz.

Drzwi prysznicowe przesuwne mogą także stanowić zabudowę wnęki prysznicowej. Kabinę w tym przypadku stanowią trzy ściany plus drzwi. Sprawia to wrażenie bardzo luksusowej przestrzeni kąpielowej. Drzwi wnękowe mogą być harmonijkowe, składane do wnętrza kabiny, co ogranicza do minimum zajmowaną przestrzeń.

Z kolei drzwi prysznicowe uchylne jedno lub dwuskrzydłowe potrzebują zdecydowanie więcej miejsca. Jednak ich ogromną zaletą jest szerokie światło wejścia. To wygoda dla osób niepełnosprawnych i seniorów. Można również komfortowo wejść z dzieckiem czy wykąpać psa. Tego typu drzwi otwierają się na zewnątrz lub do środka i na zewnątrz. Ze względu na bezpieczeństwo nie mogą się otwierać wyłącznie do środka.

drzwi prysznicowe

Drzwi prysznicowe wykonane są najczęściej ze szkła hartowanego, które po pęknięciu pod wpływem silnego uderzenia rozpada się na drobne kawałki o nieostrych krawędziach. Mogą też być wyposażone w powłokę zapobiegającą tworzeniu się kamienia oraz osadów z mydła i piany. Występują w wariancie przeźroczystym, matowym, półprzeźroczystym lub z naniesioną grafiką. Ponadto, większość producentów, oprócz tradycyjnego chromu, proponuje okucia oraz pozostałe elementy nieszklane w kilku kolorach. Najczęściej jest to czarny, złoty i powracający do łask biały.

Drzwi prysznicowe czy ścianka prysznicowa

Ścianka prysznicowa, choć jest obecnie modnym rozwiązaniem w łazienkach, montowana jest na stałe. Przestrzeń kąpielowa nie jest całkowicie zamykana, co sprawia, że niektórym osobom może być nieco chłodno. Aby uniknąć wrażenia zimna podczas kąpieli, należy dodatkowo zamontować maty grzewcze w ścianie.

Drzwi prysznicowe, niezależnie od ich rodzaju, to uniwersalne rozwiązanie. Chronią łazienkę przed zalaniem oraz tworzą przyjemne miejsce sprzyjające relaksowi.

Comments are closed.